Nietypowe atrakcje Wrocławia

18/03/2020
- Ewa Nowak
Nietypowe atrakcje Wrocławia

Wrocław – Miasto Spotkań, Wenecja Północy, Miasto stu mostów, Mała Praga – metropolia tętniąca życiem, która przyciąga tłumy turystów i może poszczycić się masą atrakcji oraz obiektów zabytkowych. Rynek, Ostrów Tumski, Hala Stulecia, Zoo z Afrykarium i wiele innych jakże znanych atrakcji. A te mniej popularne? Nie każdy nawet Wrocławianin je zna, a zachwycają swoim nietypowym, nieco awangardowym urokiem. Warto odwiedzić te miejsca, zwłaszcza, że są cały czas dostępne a wstęp jest bezpłatny.

1. Muzeum Neonów

Bardzo nietypowa galeria – Muzeum Neonów - znajduje się na podwórku przy ul. Ruskiej 46. Przestarzałe wzornictwo lat 60-tych zostało uratowane i wszystkie prezentowane w galerii neony pochodzą z kolekcji fundacji Neon Side Wrocław. W ciągu 10 lat działalności Neon Side ocaliło blisko 60 historycznych neonowych szyldów z Wrocławia i Dolnego Śląska, m.in. z Dworca Głównego PKP, Grand Hotelu z ul. Piłsudskiego, Rumcajsa z ul. Powstańców Śląskich, Mody Polskiej z Rynku i wiele innych. Miejsce szczególnie warte odwiedzenia po zmroku, gdyż dopiero wtedy neony rozbłyskują mnogością barw.

 

2. Nowy dziedziniec

Dzielnica Czterech Świątyń czy Dzielnica Czterech Wyznań jest to obszar Starego Miasta we Wrocławiu. Nazwa ta funkcjonuje od 1995 roku z inicjatywy duchownych chrześcijańskich (katolickich, prawosławnych i protestanckich) oraz działacza społeczności żydowskiej Jerzego Kichlera. Dzielnica Czterech Świątyń jest znanym punktem odwiedzin turystów, aczkolwiek często pomijane jest piękne wejście do Pasażu Pokoyhof. Dostać się tam można od ulicy Świętego Antoniego, kamienna elewacja, płytki pełne zdobień, robią wrażenie.

 

3. Murale na Nadodrzu oraz Kafelkowa elewacja

Omawiane miejsce jest niesamowitym odkryciem dla turystów. Podwórko położone między ulicą Jedności Narodowej a Roosevelta to 250-metrowe malowidło. Wrocławscy artyści w podwórkach kamienic malują obrazy, napisy i inne grafiki. można zobaczyć między innymi dzieła Edvarda Muncha, Marca Chagalla oraz Alfonsa Muchy. Ściany prezentują błękit oceanów z morskimi stworzeniami i zieleń rajskiego ogrodu, różne gatunki zwierząt. Warto również obejrzeć ceramiczną elewację w kształcie serca, znajdującą się w okolicy przy ul. Rydygiera. Składa się ona z ponad czterystu ręcznie wykonanych kafli, przedstawiających najpopularniejsze miejsca we Wrocławiu.

 

4. Koronkowa brama

Przy wejściu na podwórko przy ulicy Gajowej 44. znajduje się „Brama do wszystkiego” i została wykonana przez artystkę o pseudonimie NeSpoon. Artystka w swojej pracy używa tradycyjnych, ręcznie wykonanych przez artystów ludowych koronek. Koronki w „Bramie do wszystkiego” pochodzą ze słynnego z ich wyrobu Koniakowa. Wystarczy wejść w bramę, bądź tylko przejść obok niej, a ozdoby zaczynają świecić. Koronkowe oświetlenie działa na fotokomórkę.

 

5. Rowery na Dubois

Kiedyś było to stare, zaniedbane wnętrze, dzisiaj to jedna z najbardziej oryginalnych klatek schodowych. Wnętrze przy ul. Dubois 16  zostało odmalowane i udekorowane w oryginalny sposób. Od góry do dołu, między poszczególnymi piętrami wiszą rowery, które zostały pomalowane w dwóch barwach - na biało i czarno. Wejście po schodach przysparza niesamowitych wrażeń. Rowery holenderskie przekazali mieszkańcy budynku.

2022

Październik (2) Sierpień (2) Czerwiec (2) Maj (1) Kwiecień (1) Styczeń (1)

2021

Kwiecień (5) Marzec (15) Luty (13) Styczeń (10)

2020

Grudzień (3) Listopad (2) Październik (2) Czerwiec (2) Maj (3) Kwiecień (2) Marzec (2) Luty (1) Styczeń (1)

2019

Kwiecień (2) Styczeń (2)

2018

Grudzień (1) Sierpień (1) Lipiec (2) Czerwiec (1) Maj (1) Kwiecień (3) Styczeń (1)

2017

Grudzień (3) Listopad (1) Październik (1) Sierpień (1) Lipiec (2) Czerwiec (1) Maj (2) Kwiecień (2) Marzec (2) Luty (1)

2016

Grudzień (2) Listopad (2) Październik (1) Czerwiec (1) Maj (1) Kwiecień (1) Marzec (4) Luty (4) Styczeń (2)

2015

Grudzień (4) Listopad (4) Październik (6) Wrzesień (4)
Archiwum aktualności

Zapisz się do newslettera

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij